316-25FM635-25020D S1KU
Category Ceramic Heads
SVK-8119788
316-25FM635-25020D S1KU
Item Code: SVK-8119788
Category Ceramic Heads
Manufacturer Sandvik Coromant
Description
316-25FM635-25020D S1KU CoroMill® 316 brazed ceramic head for High Speed roughing
Specifications
Brand
Sandvik
Category
Ceramic Heads
Center Cutting
No
Coating Type
Uncoated
Corner Chamfer
n/a
Corner Radius (Inch)
0.07874 inch
Corner Radius (Metric)
2 mm
Cutting Diameter (Inch)
0.984252 inch
Cutting Diameter (Metric)
25 mm
Depth X Diameter
n/a
Grade
S1KU
Material Classification
Super-alloys & Titanium
Point Angle
Product Family
CoroMill 316
Substrate
Ceramic
Thread Diameter Size
Thread Tolerance
Usable Length (Inch)
Usable Length (Metric)
9 mm
Starting from
/
15%
Compare
316-25FM635-25020D S1KU
SVK-8119788
316-25FM635-25020D S1KU
Item Code: SVK-8119788
Manufacturer Sandvik Coromant
Description
Specifications
Brand
Sandvik
Category
Ceramic Heads
Center Cutting
No
Coating Type
Uncoated
Corner Chamfer
Corner Radius (Inch)
Corner Radius (Metric)
2 mm
Cutting Diameter (Inch)
Cutting Diameter (Metric)
25 mm
Depth X Diameter
Grade
S1KU
Material Classification
Super-alloys & Titanium
Point Angle
Product Family
CoroMill 316
Substrate
Ceramic
Thread Diameter Size
Thread Tolerance
Usable Length (Inch)
Usable Length (Metric)
9 mm
Starting from
/
15%